Pancakeswap Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? Kârlı Mıdır? Riskleri Nelerdir?

 

Pancakeswap, anonim geliştiriciler tarafından başlatılan Binance Akıllı Zincir (Binance Smart Chain) tabanlı bir DEX'tir. Ethereum ağında geliştirilmiş yield farming platformu olan Uniswap veya Sushiswap'a benzemektedir fakat en önemli yanı, daha düşük işlem ücretleri ile işlem yapabilme şansıdır.

Her blokta açığa çıkan Cake adeti: 25

PANCAKESWAP NEDİR?

Pancakeswap, merkezi olmayan  BEP20 tokenlerinin değiş tokuş yapılabildiği bir platformdur. Merkezi veya merkezi olmayan borsalardan (DEX) en önemli ciddi farkı, token çiftlerinin sipariş tahtalarının olmamasıdır. Bunun yerine, likidite havuzları (liquidity pool) bulunmaktadır. Bu likidite havuzları, ilk etapta proje yaratıcıları tarafından doldurulabileceği gibi, asıl diğer kullanıcıların fonlarıyla doldurulur. Fonlar havuzlara yatırılır ve karşılığında BNB-CAKE LP gibi likidite sağlayıcı (veya LP) tokenleri alınır. Bu sağlanan fonlar ile kullanıcılar, başka kullanıcıların yapmış oldukları swap işlemlerinden komisyon payı alırlar. Dolayısıyla bu platform üzerinde; 1) swap işlemi ile yani değiş tokuşla, BEP20 tokenleri arasında dönüşüm yapılabilir, 2) Likitide havuzlarına fon sağlanabilir. Bazı farm yapılabilecek havuz çiftlerinin örnekleri aşağıdaki gibidir.


PANCAKESWAP'TA STAKE ETME VE FARM İŞLEMİ

Farm kısmında, çeşitli LP tokenleri havuzlara yatırılır ve kilitlenir, yani farklı bir cüzdana gönderilir. Bunun karşılığında pancakeswap platformunun token'i olan CAKE kazanılır. Cake'in güncel fiyatını aşağıdaki şekilden görebilirsiniz.

Farm kısmından kazanılan Cake tokenler, Syrup havuzuna eklenerek daha fazla CAKE kazanabilirsiniz. Tabiki elinizde bulunan CAKE'leri kilitleyerek de kazan elde edebilmeniz mümkündür.PANCAKESWAP NASIL KULLANILIR?

https://pancakeswap.finance üzerinden siteye erişebilirsiniz ve sağ üst köşeden "Connect Wallet" butonuna basarak MetaMask, Trust Wallet, WalletConnect veya Binance Chain Wallet cüzdanları ile bağlanabilirsiniz. Burada Binance Chain Wallet ile hiçbir düzenleme yapmadan platformu kullanabilirsiniz. Trust wallet cüzdanı üzerinde alt kısımda bulunan Dapps menüsüne girerek, sitenin linki ile giriş yapılır ve daha sonra sağ üst köşedeki ethereum ikonuna basılarak, bu ifade Binance Smart Chain (BSC) ikonu çevrilir. Böylece artık BSC ağı üzerinde çalışan her tür platforma giriş yapılabilir. Metamask kullanımında ise, ilk kurulumdan sonra ETH ağının, BSC ağına dönüştürülmesi gerekmektedir. Kurulum için BURADAKİ videoyu izleyebilirsiniz. 

LİKİDİTE NASIL EKLENİR?

İlk etapta, sol menüden trade altındaki exchange kısmına gelerek, likidite sağlamayı düşündüğünüz (BNB-CAKE vb.) tokenleri almanız gerekmektedir. Bunun için BNB kullanabilirsiniz. Eğer cüzdanınızda BNB yoksa, BURAYA tıklayarak borsa üzerinden BNB alıp, metamask, trust wallet cüzdanınıza göndermeniz gerekmektedir.  Gönderdiğiniz BNB 'nin yarısı ile havuzda bulunan diğer token'i almanız gerekmektedir. Kısacası, farming havuzuda örneğin BNB-CAKE çifti varsa, bakiyenizin yarısı BNB, yarısı CAKE olması gerekmektedir.  

Havuzları kullanmadan önce lütfen kalıcı olmayan kayıp ile ilgili kısaca bir bilgi vermeme izin verin. Kalıcı olmayan zarar, bir likidite havuzuna likidite sağladığınızda olur ve yatırdığınız varlıkların fiyatı, onları yatırdığınız zamana göre değişir. Bu değişim ne kadar büyük olursa, kalıcı olmayan kayba o kadar çok maruz kalırsınız. Bu durumda, kayıp, para çekme anında para yatırma anına göre daha az dolar değeri anlamına gelir.

FARMING (ÇİFTLİK)

Öncelikle seçtiğiniz LP havuzuna gidin ve "Approve Contract" ile sözleşmeye izin verin. Yaptığınız her işlemde ufak miktarlarda BNB komisyon ücretleri ödeyeceğinizi hatırlatmak isterim. Bu yüzden cüzdanınızda mutlaka BNB bulunması gerekmektedir. Onay geldikten sonra "Stake LP" butonu gözükecektir. Bu butona basarak aldığınız havuz tokenlerini farming için kilitleyin. Ödül olarak biriken CAKE tokenlerinizi istediğiniz zaman (yatırdığınız miktar az ise haftada bir toplayın) hasat edebilirsiniz. Bunun için "HARVEST" butonuna basın. 

STAKE ETME İŞLEMİ

CAKE farming kısmından kazandıktan sonra, "SYRUP" havuzlarına koyabilirsiniz. "Pool" sekmesine gidin, istediğiniz havuzu seçip CAKE yatırarak ekstra cake kazanın. Bunun için şu adımları izleyin: Approve Contract ve artı ikonuna basın. Yatırdığınız CAKE'leri, "Unstake CAKE" ile geri çekebilir; kazandıklarınızı "Compound" ile tekrar havuza atabilir veya "Harvest" ile kazandıklarınızı toplayabilirsiniz. 

PİYANGO

Kazandığınız CAKE'ler ile piyango için bilet de alabilirsiniz.

Her piyango seansı 6 saat sürer. Bir biletin maliyeti 10 CAKE'dir ve bu size 1 ile 14 arasında rastgele dört basamaklı bir sayı kombinasyonu verir, örneğin 12-1-5-2. Büyük ikramiyeyi kazanmak için (tüm piyango havuzunun% 50'si), biletinizdeki sayıların kazanan biletle aynı konumda bulunan dört sayının hepsiyle eşleşmesi gerekir. Ya dördüne de uymazsan? Telaşa gerek yok. Ayrıca, numaralarınızdan iki veya daha fazlası kazanan biletteki sayılarla aynı konumdaysa da ödül kazanırsınız.

NFT'LER NEDİR?

NFT token eşi benzeri olmayan yani değiş tokuşu olmayan tokenlerdir. Yani biri diğerine benzemeyen tokenlerdir.

BSC'deki en şirin NFT'lerden bazılarını kazanın. Bir NFT kazananı olarak seçildiyseniz, onu temsil ettiği CAKE değeri ile takas edebilir veya tatlıyı cüzdanınızda bir koleksiyon öğesi olarak saklayabilirsiniz. Nasıl dahil olabilirsiniz? Kazanma şansı için kayıt olmanız gerekir ve kazananlar rastgele seçilir. Yaklaşan fırsatlar için NFT sayfasına arasıra göz atmayı unutmayın.

IFO NEDİR?

İlk Çiftlik Teklifleri (IFO), yield farming'in gücünü kullanarak, yeni başlatılan bir tokeni almanın en iyi yoludur. PancakeSwap'ta bunu, yeni başlatılan bir token'ın satışına erişmek için desteklenen bir havuzdan LP tokenleri işleyerek yapabilirsiniz.

SON DÜŞÜNCELERİM NEDİR?

Pancakeswap üzerinde kazanç sağlamanız olağandır. Riskleri göze alarak, açılan farming ve syrup havuzlarına CAKE kilitleyerek, CAKE kazanabilirsiniz. Benim sizlere tavsiyem, listelenecek olan tokenleri takip ederek listelenmeden önce borsalardan alıp, kullanacağınız cüzdanlara atmanızdır. Böylece daha ucuzdan tokenleri alıp işlem yapma şansınız olacaktır. Bugüne kadar listelenen tokenleri (SWG ve ZEE token) Gate.io ve Bilaxy borsalarından yüksek ihtimalle alınabilir ve size de üye olmanızı öneririm. 

VİDEOLU ANLATIMIMIZI İZLEMEYİ UNUTMAYIN

Yorum Gönder

0 Yorumlar