SCROLL ZKEVM PROJESİ NEDİR VE ALPHA TESTNETİNE NASIL KATILABİLİRSİNİZ

SCROLL ZKEVM PROJESİ NEDİR VE ALPHA TESTNETİNE NASIL KATILABİLİRSİNİZ


Herkese merhaba, parakazamix Youtube kanalımızın blog sayfasına hoşgeldiniz. Bu yazımızda sizlere Scroll zkEVM hakkında bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda önemli bir proje olduğunu düşündüğümüz Scroll zkEVMnin alpha testnetine katılacağız. Testnete katılmaktaki amacımız olası bir airdrop kazancı için olacak. Ethereum üzerinde ölçeklendirme adına geliştirilen zkEVM fikrini ortaya atan yeni projelerden biri olması airdrop ihtimalini kuvvetlendiriyor.


Scroll, mevcut Ethereum uygulamaları ve araçları için yerel uyumluluk sağlayan, Ethereum üzerinde zkEVM tabanlı bir zkRollup'tır. Peki ZkEVM ve ZkRollup nedir diye sorduğunu duyar gibiyim. Gelen kısaca değinelim.

ZkEVM terimindeki ilk iki fark olan "Zk" zero knowledge yanı sıfır bilgi anlamına gelirken; EVM, ethereum sanal makinesi demektir. Kısaca Ethereum Sanal Makinesi, akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini ve yürütülmesini yönetir.  ZkEVM, ethereum ağındaki ölçeklendirme sorununu için tasarlanmış zero knowledge çözümü ile işlemleri katman 2'de işleyerek ana ağa aktaran teknoloji çözümüdür. Bu şekilde ethereum ana ağı üzerindeki yoğunluğu azaltarak, ana ağda işlem sayısı arttığında meydana gelen ölçeklendirme sorunu sonucu artar transfer ücretleri ve işlem yavaşlığı sorununu ortadan kaldırmayı amaçlar.

Scroll zkEVM de yukarıda belirttiğimiz işlemleri yapmak için geliştirilmiştir. 3 temel teknik özelliği ile tanımlanır.

1️⃣ ÖLÇEKLENEBİLİRLİK: Scroll, zincir dışıişlemleri işler ve zincir üzerinde kısa ve öz doğruluk kanıtları yayınlar. Bu, Ethereum taban katmanına kıyasla daha yüksek verim ve daha düşük maliyetlerle sonuçlanır.

2️⃣ EVM EŞ DEĞERLİĞİ: Scroll üzerinde geliştirme yapmak, Ethereum üzerinde geliştirekle aynı hissi verir. EVM uyumlu herhangi bir akıllı sözleşme, Scroll'un ağına zahmetsizce dağıtılabilir.

3️⃣ GÜVENLİK: Scroll'un protokolü, güvenliği sağlamak için şu anda birden fazla üçüncü taraf denetiminden geçiyor. Scroll ayeıca şeffaflığa da değer veriyor ve platformunu açık bir şekilde ve toplulukla işbirliği içinde oluşturmak için çalışıyor.

Scroll içerisinde yapılabilecek bazı işlemler şu şekilde sıralanabilir. Bridge özelliği ile ethereum ağından scroll ağına koin transferi; swap özelliği ile merkeziyetsiz bir yapı ile koin takası. Şu an hala alpha testnet aşamasında olduğumuzdan dolayı bu işlemler mainnette yapılamamaktadır fakat testnet aşamasında sizlerde testETH ile bu serüvene katılabilirsiniz. Aynı zamanda olası bir topluluğu ödüllendirme etkinliğinden de faydalanma şansı yakalayabilirsiniz.
 
TESTNET KATILIM SÜREÇLERİ İLE İLGİLİ VİDEOMUZU İZLEYEBİLİRSİNİZ

Yorum Gönder

0 Yorumlar