BLACKROCK SPOT ETF BAŞVURUSU VE ALTIN ETF İLE OLAN İLİŞKİSİ

BLACKROCK SPOT ETF BAŞVURUSU VE ALTIN ETF İLE OLAN İLİŞKİSİ

Geçtiğimiz haftalarda Hong Kong Bitcoin bireysel alımları açması, kripto para borsa lisanslamaya başlaması ve en önemlisi 7,5-10 trilyon dolar fon yöneten BlackRock firmasının Spot ETF başvurusu neticesinde oluşan pozitif algı ile BTC 30bin$ seviyesine geldi. Spot ETF’in önemi BTC’nin direk piyasadan alınabilirliğini sağlaması açısından Vadeli ETF’den ayrışmaktadır. Öncelikle ETF hakkında bilgi verelim:

Bitcoin ETF'leri, Bitcoin'e yatırım yapmayı sağlayan finansal araçlardır. Bu ETF'ler, genellikle hisse senetleri gibi alınıp satılabilir ve borsalarda işlem görür. Bitcoin ETF'leri, bireysel ve kurumsal yatırımcıların öğelerin Bitcoin'e dolaylı bir şekilde yatırım yapmasına olanak sağlar. Bu, Bitcoin'e erişimi kolaylaştırmakta ve geleneksel finansal piyasalarda daha geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşmayı sağlamaktadır.

Bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesi, kripto para birimleri adına büyük bir kilometre taşı olabilir. Bunun birkaç olumlu etkisi şu şekilde sıralanabilir:

1- Kurumsal kabulün artması: Bitcoin ETF'lerinin onaylanması, kurumsal yatırımcıların Bitcoin'e olan güvenini sağlayabilir. Kurumsal yatırımcılar genellikle ETF'leri tercih ederler çünkü bunlar geleneksel finansal piyasalara entegre edilmiştir ve düzenlenmiş bir ortamda işlem görürler.

2- Likidite (Para) artışı: Bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesi, Bitcoin için likiditeyi arttıracaktır. ETF'ler, büyük yatırımcıların Bitcoin'e kolayca erişmesini sağlayacaktır. Bu da Bitcoin'in genel likiditesini arttıracaktır.

3- Daha geniş yatırımcı tabanı: Bitcoin ETF'leri, bireysel yatırımcıların Bitcoin'e yatırım yapmasını kolaylaştırıyor. Bu da potansiyel olarak Bitcoin'e daha fazla sermaye girişi anlamında gelir ve fiyatın artmasına katkıda bulunur.

ALTIN ETF KABULÜ

Altın ETF'ler ilk olarak 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde SPDR Gold Shares (GLD) adı altında piyasaya sürüldü. SPDR Gold Shares, New York Borsası'nda (NYSE) işlem gören ve fiziksel alt tabanlı bir ETF'dir.

SPDR Gold Shares, altının fiyat hareketlerine bağlı olarak değer kazanan ve hisse senetleri gibi borsada alınıp satılabilen bir araçtır. GLD'nin piyasaya sürülmesi, yatırımcıların fiziksel altın tutma ve ticaret yapma maliyetlerini ortadan kaldırmayı daha kolay hale getirmelerini sağladı.

(GÖRSEL 1) Altın Performansı - 2003 yılında spot ETF'nin piyasaya sürülmesinden sonra altın, takip eden yıllarda çoğu küresel varlığı geride bıraktı.

 

Gold ETF

Altın fiyatı, ETF'nin piyasaya sürülmesinden sonraki ilk yılda %27, beş yılda %172 ve 10 yılda %369 arttı.

Bununla birlikte, ETF lansmanının zaman çizelgesi altının boğa piyasasından önce gelse de, bunun nedensellik anlamına gelmediğini belirtmekte fayda var.

Zincire baktığımızda, büyük oyuncuların bir Bitcoin spot ETF ve daha fazla TradFi katılımı beklentilerinin ardından geri döndüğünü görebiliriz.

 

(GÖRSEL 2) 1 milyon doların üzerindeki işlemler yılın en yüksek seviyesine ulaştı - balina işlemleri geçen hafta tırmandı

 

Bitcoin Transaction Counts

Blackrock ETF haberlerine ek olarak, bu hafta Fidelity, Charles Schwab ve Citadel gibi geleneksel finans şirketleri tarafından desteklenen bir kripto borsası olan EDX'in lansmanını da gördük.

Ek olarak, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, kripto para birimlerinin "kalma gücüne" sahip göründüğünü ve piyasanın duyarlılığını daha da artırdığını belirtti.

Sonuç olarak, SEC, Binance US ve Coinbase üçgeninde çıkan FUD algısından sonra 7,5-10 Trilyon $ fon yöneten en büyük yatırım şirketi olan BlackRock'in Bitcoin için Spot ETF başvurusuna farklı finans şirketlerinin de katılması piyasadaki FUD algısını kırarak, alım iştahını kabarttı. Bu da BTC fiyatı üzerinde olumlu yansırken, BTC Dominansını da arttırarak %50 üzerine çıkardı. ETF için kabul veya ret haberleri gelene kadar bir beklentiyi fiyatlama görmemiz çok doğal olacaktır.

KONUYLA İLGİLİ VİDEO SOHBETİMİZİ DE İZLEYEBİLİRSİNİZ

Yorum Gönder

0 Yorumlar